Kalitenin Tek 
Adresi

Bize Ulaşın !

+90 552 388 7233

Tasarımlarda Ayırtedicilik

Tasarımlarda ayırt edicilik nitelik, ilgili tasarımın görsel şeklinin diğer tasarım ürünlerinden belirgin olarak farklılık yaratması ile açıklanabilir. Bu tasarım tescil işleminde en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bir tasarımlarda ayırt edicilik özelliğine sahip değil ise ise tescil edilmez  ve koruma altına alınamaz.

Tasarım, bir eserin tamamının ya da ilgili bir parçasının renk, çizgi, şekilde, doku, malzemesinin esnekliği ve üzerinde yer alan süslemeler gibi insanların  duyu organları ile algılanabilen farklı özelliklerinin meydana getirdiği görseldir.

Endüstriyel Tasarım Koruması açısından, Sinai Mülkiyet Kanunu kapsamında, bir tasarımın tescil altına alınması amacı ile ayırt edicilik özelliği ile yenilik kıstasına sahip olması gerekmektedir. EU TRADE şirketimizin Ankara tasarım tescil ofisimizin danışmanlığından gerekli tüm bilgileri yetkililerimizden öğrenebilirsiniz.

Ayırt edici özellik terimi, bir ürüne has nitelikleri ifade etmek amacı ile kullanılır. Bu nitelik değerlendirmesinde bir tasarımın diğer tasarımlardan, görsel anlamda farklı yaratıp yaratmadığına bakılır.

İlgili yasaya istinaden, tasarımın ayırt edici özelliği bakımından öteki tasarımlara nazaran göstereceği farklılığın seviyesi belirgin olmalıdır. Bunun anlamı da, diğer tasarımdan ilham almak suretiyle tasarlanan diğer tasarım kesin olarak önceki tasarımlara benzer özellikler taşıyacaktır.

Fakat bir tasarımda düzenleme yapılan elde edilen diğer tasarıma ilişkin genel görünüm bazlı şekilde öncekinden değişik olmaması sonucunda sonraki tasarım, koruma kapsamından faydalanamaz.