Kalitenin Tek 
Adresi

Bize Ulaşın !

+90 552 388 7233

Tasarım Yenileme

Endüstriyel tasarım tescil koruması 5 yıldır ve bu 5 yıllık koruma 25 yıla kadar her 5 yılda bir yenileme hakkı vardır. Tasarım tescil yenileme işlemleri konusunda Vekillik firmamız EU TRADE şirketimiz tarafında yapılmaktadır.
 
Endüstriyel tasarım tescili yenileme süresi tasarım koruması başvurusundan 5.yıl son tarihinden önceki 6 ay içerisinde başlar ve koruma tarihinin son gününe kadar devam eder. Eğer bu süre kaçırılırsa bu tarihinden 6 ay içerisinde tescil yenileme imkanı yine vardır. Fakat hem ücret artışı hem de tasarım tescil koruması açısından zamanında yenileme yapılması tavsiye edilmektedir. 
 
Tasarım tescili koruması ve yenileme için kendisine ait veritabanı ve bir koruma uyarı sistemi olan vekil firmaların tercih edilmesinde sınai mülkiyet haklarınızın etkin bir biçimde korunası için şarttır.
 
Endüstriyel tasarım, tasarımcıya ürünlerini korumaları ile kısıtlı bir süre kapsamında tasarımları üzerinde imalat, faal, satış gibi alanlarda tekel kullanım hak sağlayan koruma türüdür. Tasarım tescil başvuru tarihi itibari ile her 5 senede bir EU TRADE şirketimiz danışmanlığında yetkili devlet kurumu tarafına tasarım tescil yenileme işlemi uygulanmaktadır. Endüstriyel tasarım müracaatınızdan kazanılan hakların süresi kapsamında kullanmayı sürdürmek isteminiz durumunda söz konusu yenileme işlemini yaptırmanız zaruridir. Aksi durumda ise tasarımınız hükümsüz duruma düşecektir. Bu gerekçe ile tasarımınızı kaybetmeyi istemiyorsanız kesinlikle ilgili süreleri takip etmelisiniz ve yenileme işlemi için müracaatınızı vaktinde yapmalısınız. 
 
Yapılan başvuruların hepsi yenileme takip hizmetleri EU TRADE şirketimiz tarafımızdan gerçekleştirilmektedir. 
 
Tasarım Tescil Yenileme Süresi: Her 5 senede bir yenilemeye tabi tutularak toplam da 25 sene boyunca korunabilmektedir. Koruma süresi biten tasarımların yenilenmesi açısında tasarım sahibi olduğunuza ve yenileme konusunda bize yetki vermeniz açısında bir yazı ibraz etmeniz gerekmektedir