Kalitenin Tek 
Adresi

Bize Ulaşın !

+90 552 388 7233

Patent İzleme

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent ile faydalı modeller aylık bültenler ile diğer kişilerin görüş ve önerileri için yayın çıkarılan müracaatlara için Patent İzleme uygulanır. Yayına çıkarılan patent başvurusu araştırma raporları yayın tarihi itibari ile 6 ay süre ile itiraza konu edilebilmektedir. Aynı bültenlerde faydalı model açısında yapılan müracaat talepleri de ilana konmaktadır. Faydalı model ilanlarına ise de yayın tarihi itibari ile 4 ay süre ile itiraza konu edilebilir.
 
İşletmeler alıp sattıkları ürünler ile ilişkili zor durumda düşmemek açısından çıkan bültenleri takip ederek taraflarına zarar teşkil edecek tescil istemleri önceden tespitinde bulunarak tescillerini engellemek açısından itiraz edebilirler. Bu durumun için EU TRADE ile aylık raporlamalar yolu ile ilişkili meslek alanlarında yer alan tescil müracaatlarını bildirmekteyiz.
 
Patentler ayrıca ülkeler arası olarak da takip edilebilmektedir. Herhangi bir üretim alanında tekniğin son durumu yayınlanmış patentlere bakılarak görülebilir. Kendi imalat faaliyeti esnasında farklı teknik problemler yaşayan firma yada kişiler alınan yada yayına çıkarılmış patentleri inceleyerek erişilecek çözümleri görebilir. Ayrıca yayına çıkarılmış patentler izlenmesi ile yeni ticari imkanları da elde edebilirler.
 
Patent İzleme (INNOVASCOPE) Önemi
  • Aynı sektörde geliştirilen yeniliklerden bilgi sahibi olmayı sağlar,
  • Yapılan ar-ge yatırımlarına rehber olmayı sağlar,
  • Patent hakkının kazandırdığı, haksız tekel yürütme haklarına itiraz edecek önüne geçilebilmesine vesile olur.
  • Patentlerin İzleme Hizmetinin Şartları;